شرکت مصنوعات فلزی سنگین در سال 1368 تاسیس شده است.  فعالیت‌های این شرکت متمرکز بر طراحی و ساخت انواع تجهیزات مکانیکال و فرایندی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است و در نتیجه سال‌ها فعالیت خود در استان تهران ضرورت وجود کوره عملیات حرارتی در ابعاد صنایع حجیم با مشخصات منحصر به فرد را که بتواند جوابگوی نیازهای کارفرمایان این صنایع باشد، احساس کرد. به همین دلیل در سال 1390 تصمیم به احداث کوره‌ای متناسب با نیاز روز بازار گرفت.

این مجموعه در کادر فنی و مهندسی خود از وجود مهندسین مجرب و کارآزموده با دانش فنی و مهارت بالا بهره می‌برد و طی پروژه‌های متعدد، بارها مسئولیت تهیه دستورالعمل‌ها و روش‌های فنی را برعهده داشته است و با الزامات استانداردها، مشخصات پروژه‌ها و خواسته‌های کارفرمایان آشنایی کامل دارد.

حال که واحد عملیات حرارتی مصنوعات فلزی سنگین راه‌اندازی شده است، این مجموعه همچنان به کمک تیم مهندسی خود و با تسلطی که بر استانداردها، مشخصات فنی پروژه‌ها و نیازمندی‌های خاص مصرف کنندگان نهایی و کارفرمایان دارد، در تلاش است تا بتواند خدمات عملیات حرارتی را به بهترین نحو به انجام برساند.

بخش کنترل کیفیت این شرکت پس از پایان عملیات حرارتی گزارش آن را که شامل نمودارها و منحنی‌های مربوطه، متن گزارش مراحل کاری مطابق مبانی استاندارد و گزارش تصویری همراه با هولوگرام و مهر شرکت است به کارفرمایان ارائه می‌دهد و در صورت نیاز به سختی سنجی یا سایر موارد مورد نظر کارفرما، با ابزارالات اندازه‌گیری کالیبره اقدام می‌کنند.

ساخت کوره‌های موقت و ارائه خدمات موضعی در محل کارفرما برای تجهیزاتی که امکان جابجایی ندارند نیز از دیگر توانایی‌های ویژه شرکت مصنوعات فلزی سنگین است تا بتواند در سراسر ایران خدمت‌رسانی کند.

شرکت مصنوعات فلزی سنگین همواره سعی داشته تا با گسترش کمی و کیفی تجهیزات و افزایش دانش فنی خدماتی بسیار متمایزتر، تخصصی‌تر و منطبق بر نیازهای مشخص کارفرمایان خود ارائه دهد.