خدمات

واژه آنیل مفهوم و کاربرد گسترده ای دارد. به این صورت که به هر نوع عملیات حرارتی که منجر به تشکیل ساختاری به جز مارتنزیت و با سختی کم و انعطاف پذیری بالا شود، گفته می شود. اما به طور معمول در عملیات آنیل سرد شدن در کوره القایی اتفاق می افتد و هدف از آن کاهش سختی، افزایش انعطاف پذیری و در نتیجه افزایش کارپذیری فلز یا آلیاژ است.

عملیات حرارتی همگن سازی نوعی از عملیات حرارتی است که منجر به حذف ساختار شاخه ای، جدایش موضعی و غیریکنواختی ترکیب شیمیایی می شود و در نتیجه آن خواص مکانیکی فولاد از جمله قابلیت کارگرم و کارسرد بهبود می یابد.

برخی از فرایندهای عملیات حرارتی و یا مکانیکی در قطعه ها، تنش های داخلی ایجاد می کنند که این امر می تواند مخرب باشد و بر عملکرد این قطعه ها اثر نامطلوب گذارد. تنش های داخلی حاصل، ممکن است منجر به تاب برداشتن، ترک خوردن و یا شکست قطعه ها در تنش های بسیار کم تر از سطح تنش طراحی شده برای آن ها شوند. منابع این تنش ها شامل سرد شدن غیریکنواخت نقاط مختلف قطعه، ماشین کاری، کارد سرد(PFHT) و جوشکاری (PWHT) است.
تنش زدایی نوعی از عملیات حرارتی است که برای کاهش این تنش ها بدون ایجاد تغییر شکل یا تغییر ابعاد بر روی تجهیزات می شود. هدف از عملیات حرارتی تنش گیری حذف تنش های داخلی بدون تغییر عمده در خواص مکانیکی قطعه است.

یکی دیگر از روش‌های انجام عملیات حرارتی در شرکت مصنوعات فلزی سنگین Internal Firing است که در آن به جای انتقال قطعه به کوره عملیات حرارتی ثابت و یا ایجاد کوره موقت، قطعه توسط گازهای حاصل از احتراق و ایجاد جریان سیال داغ از طریق نازل‌های نصب شده برروی قطعه تحت عملیات از داخل به بیرون، گرم می‌شود. اصولا این روش برای عملیات حرارتی Post Weld، خشک کردن Refractory و تنش‌زدایی مخازن کروی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عمدتا برروی قطعات با ابعاد و اوزان بزرگ که جابجایی آن‌ها بسیار هزینه‌بر است، انجام می‌گردد که البته این روش برای انجام عملیات حرارتی تجهیزاتی که حائز قطعات داخلی هستند توصیه نمی‌گردد. در این روش حرارت‌دهی با کمک مشعل‌های احتراقی صورت می‌پذیرد و کنترل دما نیز با استفاده از ترموکوپل‌های متصل به بدنه قطعه انجام می‌پذیرد. نکته قابل توجه در این روش توجه به Rate افزایش حرارت در تمامی نقاط قطعه در طول مدت عملیات به منظور پیشگیری از آسیب‌های احتمالی ناشی از افزایش حرارت مقطعی می‌باشد.

به کمک متخصصان ما نیاز دارید؟ همین حالا تماس بگیرید.